Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 269667
Aktif: 2
Bugün: 9
Dün: 44

Mikrobiyota


GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU

   Vücudumuz dışarıdan gelebilecek mikroorganizmalara karşı korunur haldedir. Bu koruma işlemi bu bakterilerin içeri girebileceği deri, akciğer, ağız ve sindirim sisteminin mukozası tarafından gerçekleştirilmektedir. Yani mokoza vücudun koruma kalkanıdır.

Deri nasıl ki vücudumuzun dışı ise ve dış etkenlere sürekli maruz kalıyorsa aynı şekilde akciğerlerimizdeki bronşların içi solunumla birlikte aldığımız mikroplarla ve ağız ile sindirim sistemi de yiyeceklerle aldığımız mikroplarla temas ettiği için vücumuzun dışı sayılırlar. Bu nedenle koruma kalkanları vardır.


yazının devamı...

SİZ EMZİRMEYİ SADECE KARIN DOYURMAK MI SANDINIZ?

Hamileliğimin sonlarına doğruydu, kendimi doğal doğuma, doğum tercihlerine ve hipnobirthing çalışmalarına öylesine kaptırmıştım ki sanki doğumdan sonra pat diye her şey bitiverecekti.  Emzirme konusuyla nedense hiç ilgilenmemişim “hele bir doğsun da nasıl olsa emziririm” diye düşünüp bu konuyu es geçmişim.  2 yıl boyunca emzirmenin bağışıklık sistemi için ne kadar önemli olduğunu biliyordum ama bu ülkede hastaneye  “mamacılara” karşı gardını almadan gidilmemesi gerektiğini doğumdan sonra hastanede öğrendim… 


                                                       yazının devamı...


 
ANTİBİYOTİKLERİN BAĞIRSAK MİKROBİYOMU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ


Osteoyaşam’ı takip edenler bağırsağın ikinci beyin olduğunu, tüm hastalıkların bağırsaktan başladığını, ve içinde yaşayan dost bakterilerin ne kadar önemli fonksiyonları olduğunu bilirler. Biz yine de kısa bir özet geçelim ve ardından antibiyotiklerin mikrobiyatımızı nasıl etkilediğine bir bakalım.


                                  yazının devamı... 
SAĞLIKLI BAĞIRSAK FLORASINDA PREBİYOTİKLERİN ÖNEMİ


Günümüzde genel sağlık için bağırsakların ne kadar önemli olduğunu yapılan çalışmalar bize göstermiştir. Bağırsakların bu kadar önemli olmasının sebepleri bağırsak florası ve bağırsaktaki bağışıklık sistemi hücreleridir. Çünkü bağırsaklar vücudumuzun içine açılan kapıdır ve bu kapının güvenli olması olması vücudun saldırılara karşı iyi korunması demektir.


                                     yazının devamı...BESLENME ŞEKLİMİZ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ ETKİLİYOR

 Sağlık kavramını tam olarak anlayabilmek için temel olarak bağırsağın ne olduğunu ve içinde neler gerçekleştiğini bilmek gerekir.

Optimal sağlığı korumak için vücuttaki tüm sistemler yakın bir ilişki içinde birlikte çalışırlar. Bir sistemde bir dengesizlik olduğunda bu dengesizlik bir domino taşı etkisi yaratarak diğer tüm sistemleri etkiler ve vücudun diğer alanlarında hastalıklara veya kronik sağlık problemlerine yol açabilir.


                                      yazının devamı...


 Etiketler: mikrobiyota bağırsak bağışıklık psikoloji

Önceki: Osteopati
Sonraki: Anne-Bebek
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal