Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 245079
Aktif: 2
Bugün: 109
Dün: 129

FITIK NASIL İYİLEŞİR

Sizce omurgada görülen fıtıklar iyileşir mi?


Ben evet, iyileşir diyorum çünkü vücudumuzda bir doku yaralandığı zaman vücut bu yaralanmayı onarma yeteneğine sahiptir. Nasıl ki elinizi kestiğinizde kesik yer iyileşiyorsa fıtık dediğimiz disk yaralanması da aynı şekilde iyileşecektir.


- İyileşme; hasarlı, yaralanan dokunun onarılması demektir. Peki onarım için ne gerekir?

  - Malzeme, yani yapıtaşı.


- Nedir bu malzeme? Protein, yağ, vitamin, mineral, oksijen

- Biz bu malzemeyi nasıl sağlarız? Beslenme (protein, yağ, vitamin, mineral vs) ve solunum (oksijen) ile.


-Peki bu malzeme hasarlı bölgeye nasıl gider?

-Kan dolaşımı ile.


Fıtık iyileşmesinde farklı olan şey, omurlar arasındaki disklerin, deri, kas, organ dokularında olduğu gibi bir kan dolaşımına sahip olmamasıdır. Bu dokulara gelen damarlar kanın içinde taşıdığı yapıtaşlarını ve oksijeni direkt bu dokuların içine kadar getirirken disklerin kenarına getiriyor. Bu yapıtaşlarını içeri alabilmek için disklerin hareket edip sanki bir tulumba gibi çalışarak kenarına kadar gelen kanı içindeki malzemelerle birlikte içine çekmesi gerekiyor. (hareketle birlikte disk içinde basınç farkı oluşuyor ve damardan çıkan yapıtaşları diskin içine giriyor. Bilenler için difüzyon yoluyla beslenme)


Ama bel ağrılı hastalara yatmalarını söylüyorlar değil mi? Oysa biz hareket etmeliyiz, ama doğru şekilde!


Gelin şimdi olayı daha iyi anlayabilmek için en başa sarıp fıtık oluşmasına sebep olan faktörlere bir bakalım.


Öncelikle diskler omurlarımız arasında bulunan, hareket esnasında burada tıpkı bir yastık gibi görev gören, darbeleri emici özelliği bulunan kıkırdak dokulardır. İçinde daha jelimsi bir kıvamda olan nukleus dediğimiz çekirdek kısmı dışında da oldukça sert bir yapı olan anulus dediğimiz kısım vardır. Disklerin darbe emici özelliği olduğuna göre yük taşımak onların görevidir ve 1.5 ton kadar ağırlığa dayanabilecek güçleri vardır. Eğer bu diskler bir yük karşısında hasar gördüyse görevini yerine getirememiş demektir. Peki disk ne olur da görevini yerine getiremez ve hasar görür?


Bunun cevabı çok basit: Zayıflarsa...


- Peki disk neden zayıflar?


Yukarıda da anlattığım gibi diskler direkt damarlarla beslenmezler, hareket ederek bir tulumba gibi çalışır ve çevresindeki damarlardan ihtiyacı olan kanı alır. Eğer bazı sebeplerden dolayı yeteri kadar kan çekemezse ya da çektiği kanda yeteri kadar besin maddesi yoksa disk zayıflar ve normalde taşıyabileceğinden daha az yüklerde bile yaralanabilirler.


Diskin beslenmesinin yetersiz olmasının sebebi sürekli masa başı çalışma, sedanter yaşam gibi faktörler olabileceği gibi pelvis bölgesindeki kemiklerin oluşturduğu eklemlerde, ya da omurlar arasındaki eklemlerde oluşan bazı blokajlar sebebiyle bu eklemlerin hareketlerinin yeterli düzeyde olmaması gibi mekanik faktörler ya da yanlış beslenme, vitamin, mineral eksiklikleri, bağırsakta emilim bozukluğuna bağlı eksiklikler ve sigara kullanımı gibi faktörler olabilir.


Oluşan fıtık ne kadar büyük olursa olsun, patlamış bir fıtık bile olsa iyileşme gerçekleşebilir. Patlamış fıtığı olan hastalarla yapılan çalışmalarda, hastaların %50'sinde patlamış ve omurilik içine akmış fıtık içeriğinin %70'inin 6-12 ay içinde bağışıklık sistemi tarafından temizlendiğini göstermiştir. (Fagerlund, 1990, Maigne, 1992, Bush, 1992; Jensen, 1996; Autio, 2006; Monument 2011)


Fıtıkların iyileşmesi için öncelikle diskin beslenebilmesi gerekli, bunun için de beslenmesine engel olan faktörler tespit edilip ortadan kaldırılmalıdır. Söz ettiğimiz mekanik faktörler için manuel terapi ya da osteopati yöntemleri kullanılabilir. Kanlanmayı etkileyen mekanik faktörler osteopatik ya da manuel terapi yöntemleri ile ortadan kaldırıldıktan sonra da beslenme düzenlenerek iyileşme için gerekli malzemeler vücuda verilmeli ve bu maddelerin disk içine girebilmesi için uygun egzersizler önerilmelidir. Gerisi, vücudun iyileşme kapasitesinin mucizesi...


Dip not:


- Bacak kasları gittikçe artan zayıflama;


- İdrar ya da dışkılama ile ilgili sinirler üzerindeki basï nedeniyle idrar ya da dışkılama faaliyetlerinin kontrol edilememesi;


- Ağrının hiçbir tedaviyle iyileşmemesi gibi durumlar haricinde bel fıtığında cerrahi müdahale ilk düşünülecek yol olmamalıdır.

 


  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber tarihi: 01 / 10 / 2017
Haber Okunma: 4820
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: fıtık iyileşir mi bel fıtığı osteopat fizik tedavi fizyoterapi Bergama İzmir aliağa
Önceki: BEYİN FELÇLİ (CEREBRAL PALSY) ÇOCUKLARDA KRONİK KABIZLIK VE OSTEOPATİ
Sonraki: NEDEN PALEO BESLENME?
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal