Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 266343
Aktif: 1
Bugün: 67
Dün: 104

NEDEN PALEO BESLENME?

Eğer sağlık ile ilgili gelişmeleri takip ediyorsanız bağırsaklarımızın artık ikinci beynimiz olarak kabul edildiğini biliyorsunuzdur. Bağırsaklarımız ve beynimiz arasında birbirleri ile iletişimi sağlayan ve beyin ile başka hiçbir organ arasında olmayan bağlantılar mevcut. Bu da bağırsaklarımızın ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

 

Sindirim kanalımızı ağızdan başlayıp anüste sonlanan bir boru olarak düşündüğümüzde bu borunun üst bölümleri, aldığımız gıdaları parçalamak ve vücudumuzda kullanılır hale getirmekle sorumludur. Bu borunun bağırsak kısmı ise uygun hale getirilen besin parçalarını burada yoğun bir şekilde bulunan bağırsak florası ve bağışıklık sisteminin kontrolünden geçtikten sonra buradan vücudun içine alır. Bunu tıpkı bir ülkenin sınırlarını koruması  gibi düşünebilirsiniz. Bağırsaktan içeri geçen maddeler kan dolaşımı ile ilgili yerlere gönderilir. İşe yaramayan atık maddeler, posa, bakteri, mikrop gibi zararlılar eğer her şey normalse buradan içeri geçemeyerek dışarı atılmak üzere anüse doğru yola çıkarlar. Yani bağırsak, vücudumuzun içine geçiş kapısıdır.

 

Bağışıklık sistemimizin %70’i bağırsaklarda yer almaktadır ve biz bağışıklık sisteminin çeşitli yollarla sinir sistemi, hormonal sistem ve psikoloji ile ilişki kurduğunu Psikonöroimmunoloji bilimi sayesinde biliyoruz. Bağırsaklarda oluşan bir sorun bağışıklık sistemini ve dolayısıyla tüm bu sistemleri etkileyebilmektedir.

 

Beslenmeye geçmeden önce doğadaki canlıları bir düşünmenizi istiyorum sizden. İnsandan farkı ne beslenme konusunda? Evet, doğadaki canlılar bundan binlerce, milyonlarca yıl önce ne yiyorlarsa aynı şeyleri yiyorlar. Peki ya insan?

 

Beslenmede maksadımız karın doyurmak değildir, maksat vücudumuzda sürekli olan yıkım, yapım, onarım gibi faaliyetlere gerekli malzemeyi sağlamaktır. Eğer bizler binlerce yıl önce beslendiğimiz şekilde beslenmek yerine günümüzdeki gibi sürekli katkı, koruyucu dolu gıdalarla ve basit karbonhidrat ağırlıklı beslenirsek vücudumuzda oluşan bu faaliyetlerin kalitesiz olmasına sebep oluruz. Deprem ülkesi Türiye’de buna verilecek en güzel örnek aynı şiddetteki depremde kolayca yıkılan ve sapasağlam ayakta duran binalardır bence. Kaliteli besin malzemesi ise oluşturulan doku, kalitesiz besin malzemesi ile oluşturulan dokudan her zaman sağlamdır ve daha zor sakatlanır. Dejeneratif eklem hastalıkları neden arttı sanıyorsunuz?

 

İnsanoğlu sanayi devriminin başlamasıyla birlikte özellikle son 100 yılda beslenme şeklini oldukça fazla değiştirmiştir. İşlenmiş, katkılı, koruyuculu gıdalar, nişasta bazlı şekerler, tarım hileleri ile genetiği bozulmuş ne olduğu belli olmayan maddeler, aşırı tüketilen basit karbonhidratlar, tüketimi iyice azalan yağlar, proteinler...

 

Evet midemize bir şeyler giriyor ama hücrelerimiz aç, açlıktan normal işlevlerini göremiyorlar. Milyonlarca yıldır değişmeyen genlerimiz bu gıdalar karşısında sorun yaşıyor ve gıdalara karşı uyumsuzluk çekiyoruz. Az önce hayvanlardan örnek vermiştik, hadi oraya geri dönelim. Doğadaki hayvanlar hala eskisi besleniyorlar peki evcil hayvanlarımız... İnsan gibi beslenen kedi, köpeklerde de diabet, tansiyon, obezite gibi sorunlar görülmeye başladı bir süredir, hepimize hayırlı olsun...

 

İşte paleo beslenme burada devreye giriyor. İhtiyaçlarımıza uygun, genlerimize yabancı olmayan gıda maddeleriyle beslenme, tıpkı taş devrinde yaşayan insanların yaptığı gibi. Hadi bir adım daha ileri götürüp egzersizi de ekleyelim şuraya (Malum o zamanlar ya vahşi hayvanlardan kaçarken ya da su, yiyecek gibi temel ihtiyaçları karşılamak için hareket etmek gerekiyordu.)

 

Günümüzde tam anlamıyla paleo beslenme gerçekleştirebilir miyiz orası tartışılır ama en azından sadece karın doyurmak ya da tat almak maksatlı beslenmektense bedenimizin ihtiyaçlarına uygun beslenmeyi tercih edebiliriz. Eğer bağırsak yapısının hasar gördüğü, bağışıklık sisteminin aşırı uyarıldığı bir sağlık probleminiz varsa o zaman bağırsak duvarı ve flora onarılana kadar paleo beslenmekte fayda var, tabii bağırsak duvarını onaran ve bağışıklık sistemini dengeleyen bazı besin önerileriyle birlikte. Böylelikle bağışıklık sistemini daha da uyaracak ya da bağırsaktaki fırsatçı florayı besleyip onları güçlendirebilecek gıdaları kesmiş; vücudumuzun onarım için ihtiyacı olan kaliteli malzemeyi ona sunmuş oluruz.  


Beslenme şeklimizin bağışıklık sistemimizi nasıl etkilediği ile ilgili şu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim...
Haber tarihi: 28 / 09 / 2017
Haber Okunma: 2053
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: paleo TAŞ DEVRİ DİYET DİET osteopat
Önceki: FITIK NASIL İYİLEŞİR
Sonraki: SEBEBİ BİLİNMEYEN KISIRLIKTA OSTEOPATİ VE MANUEL TERAPİ YÖNTEMLERİ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal