Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 266338
Aktif: 2
Bugün: 59
Dün: 104

KAN GRUPLARINA GÖRE BESLENME

kan grubu


Bütünsel sağlık ile ilgili konularda hep “kişiye özel terapi”lerden bahsediyoruz. Çünkü her bireyin kendine özgü gen dizilimi, soy geçmişi, çevresel faktörleri, duygusal dünyası, mizaçı vs faktörleri vardır.

 

Bilim dünyasında yapılan çalışmalar ve uzun süren tecrübeler sonucunda bir kişiye zarar veren bir gıdanın başka bir kişiye zarar vermediği, ya da bir kişiye fayda sağlayan ilacın başka bir kişiye aynı dozda fayda sağlamadığı görülmüş ve insanların farklı özelliklere sahip oldukları kanısına varılmıştır. Bu farklılıklara sebep olan etmenlerden biri kan gruplarıdır.

 

Araştırmalar kan gruplarının sağlık ve refahın pek çok alanında etkili olan önemli bir genetik faktör olduğunu göstermektedir. Kan grubunu bilmek vücudun gıdalara verdiği reaksiyonları, hastalıklara karşı olan duyarlılıkları ve strese karşı verilen doğal tepkinin ve daha fazlasının bilinmesinde önemlidir.

 

  Kan grubu hakkında hayatınızı değiştirebilecek 5 gerçek;


 1. Kan grupları bazı hastalıklara karşı duyarlılık oluşturabilir.

1

 

Çalışmalar, 0 kan grubu kişilerin mide problemlerine; A kan grubu kişilerin mikrobiyal enfeksiyonlara yakalanma riskleri olduğunu göstermiştir. Yapılan başka çalışmalarda AB ve B kan gruplu kişilerin pankreas kanserine yakalanma riskleri olduğunu göstermiştir.

 

2. Farklı kan gruplarına sahip kişiler strese farklı şekilde tepki verirler.

2

 

A kan gruplu kişiler vücutlarında doğal olarak daha yüksek düzeyde stres hormonu olan kortizole sahiptir ve stresli durumlarda daha fazla kortizol üretirler ve stersli durumlardan daha fazla etkilenirler.  Öte yandan, o kan gruplu kişiler, stresle mücadele kaç ya da savaş reaksiyonuna sahiptir bu da aşırı adrenalin üretimine sebep olur. 0 kan gruplu kişilerin stresli durumlardan kurtulması daha uzun sürer çünkü vücutlarından adrenalinin temizlenmesi daha zordur.

 

3.Kan grubu antijenleri sadece kanda değil vücudun her yerindedir.


3

 

Özellikle vücudun yüzeyinde çevreyle etkileşim kurmaktadır. Ağızdan kalın bağırsağa kadar olan sindirim sisteminde, burun yollarından akciğerlere kadar mukozada bulunur. (Tükrükte, mukusta, terde, göz yaşında, vajina içinde ve meni içinde bulunmaktadır) Kan grubu antijenleri vücudun her yerinde olduğundan dolayı vücudun yediği gıdaya nasıl tepki vereceğini çeşitli etkenlerden dolayı etkilerler.

 

 

4. Bağırsak bakterileri (mikrobiyom) kan grupları ile ilişkilidir.


4

 

Farklı kan grupları olan kişiler farklı mikrobiyomlara sahiptir.

 

5. Kişiler aynı değilse beslenmeye tek boyutlu bir yaklaşım işe yaramayacaktır.


5

 

Kan grupları sağlığı ve iyilik halinin en üst düzeye çıkarılması için hangi gıdaların yenmesi gerektiğini, stresle nasıl başa çıkılacağını ve hangi egzersizlerin o kişiye göre en iyisi olduğunun belirlenebilmesi için bir anahtardır.

 

KAN GRUPLARINA GÖRE BESLENME

 

1998 yılında Dr. Peter J. D’adamo kan göre göre beslenme önerileri içeren ve en iyi satanlar arasına giren bir kitap yazmış ve birçok kişi bu kitapta önerilen beslenme şekliyle sağlık durumlarını ciddi oranda iyileştirmişlerdir.

 

O KAN GRUBU;

 

Dr. D’Adamo O kan grubu olanların daha yüksek mide asidi seviyesine sahip olduklarını bu sayede hem protein hem de yağ içeren yiyeceklerin sindirilmesinde iyi gelişmiş özelliklere sahip olduğunu ve bu sayede hayvansal ürünleri daha verimli bir şekilde sindirmelerine olanak tanıdığını açıkladı.

 

O kan grubu olanların basit karbomhidratlardan, özellikle tahıllardan uzak durması önerilir, çünkü bunlar yağa ve trigliseritlere daha kolay dönüştürülür.

 

Dr. D’adamo, O kan grubuna sahip kişilerin organik et, sebze ve meyvelere odaklanmalarını ve buğday, süt, kafein ve alkolden kaçınmalarını tavsiye etmektedir.

 

A KAN GRUBU;

 

A kan grubuna sdahip olanlar daha narin ve naif bir sindirim sistemine sahiptirler. D’adamo’nun klavuzuna göre A kan grubuna sahip kişiler pozitif ve destekleyici toplum tarafından çevrilmiş, yapısal, ritmik ve harmonik bir yaşamı tercih etmelidirler.

 

 D’adamo A grubuna sahip kişilerin vejeteryan bir diyetle beslenmesinin sağlıklı olacağını savunur. A grubu olup da hala et yiyenlerin et yemeyi bıraktıklarında daha kolay kilo verebileceklerini söyler.

 

Dr. D’adamo A kan gruplu kişilerin yiyeceklerinin mümkün olduğunca doğal olmasını, taze, organik ve saf olmasını önermektedir. Bu diyet düzenlemesi ayrıca A kan gruplu kişilerin bağışıklık sistemi için de kritik öneme sahiptir. Bu diyet ile bağışıklık sistemi hızlandırılabilir ve yaşamı tehdit eden hastalıkların gelişimi durdurulabilir.

 

B KAN GRUBU;

 

B kan grubuna sahip kişilerin sindirim sistemleri güçlü enzimlere sahiptir. Güçlü enzimlere sahip olmalarından dolayı en uzun yaşayan kişiler bu gruba sahip kişilerdir. Türklerin göçebe olarak yaşadıkları devirde esas kan gruplarının B olduğuna dair araştırma sonuçları da mevcuttur.

 

B kan grubuna sahip kişiler genetik olarak esnektir ve değişken koşullara uyum sağlayabilme kapasitelerine sahiptir. Dengeden kaymaya karşı oldukça hassastırlar ve  stresli durumlarda daha yüksek seviyelerde kortizol üretebilirler.

 

Klavuzda B kan grubuna kişilerin kilo alımındaki en büyük faktörlerin bu kişilerdeki metabolik süreçleri etkiledikleri için mısır, buğday, kara buğday, mercimek, domates, yer fıstığı, susam tohumu ve tavuk olduğunu öne sürmektedir. Dr. D’adamo’ya göre bu kişiler tavuktan kaçınmalı ve keçi, kuzu, koyun eti, tavşan veya geyik eti yemeli, ayrıca beslenmeye yeşil sebzeler ve az yağlı süt ürünleri eklemelidir.

 

AB KAN GRUBU;

 

AB kan grubu melezliği ifade eder. AB kan grubuna sahip kişilerin sindirim sistemi A grubu olanlara nazaran bile daha hassastır fakat kırmızı et kullanımında A grubundan biraz daha iyi durumdadırlar çünkü biraz da B grubu özelliği taşımaktadırlar.

 

Dr. D’Adamo’ya göre AB kan grubuna sahip kişiler düşük mide asidine sahiptirler ancak ete karşı bir adaptasyonları vardır, eti metabolize etmek için yeterli mide asitleri yoktur bu yüzden et tam olarak metabolize edilemeyerek yağ olarak depolanmaktadır.

 

AB kan grubuna sahip kişiler özellikle stresli durumlarda kafein ve alkolden kaçınmalıdır.

 

D’adamo kilo vermek isteyen AB kan gruplu kişilere tofu, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yeşil sebzeler gibi yiyecekleri önermektedir. Tütsülenmiş veya iyileştirilmiş etlerden kaçınılmasını önermektedir çünkü bu gıdalar mide asidi düşük olan bu kişilerde mide kanserine sebep olabilmektedir. 


Kaynaklar;


https://www.davidwolfe.com/eat-for-blood-type/


Can boğazdan çıkar - Kan gruplarına göre beslenme- Mehmet Ali Bulut


https://youtu.be/HFQO9THywiM


Haber tarihi: 29 / 03 / 2017
Haber Okunma: 5266
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: kan grubu beslenme kan gruplarına göre beslenme kan grupları osteopat fizyoterapist Psikonöroimmunolog
Önceki: MEME KANSERİ VE SÜTYEN
Sonraki: PESTİSİT VE ZARARLARI
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal