Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 262149
Aktif: 2
Bugün: 33
Dün: 71

KANSERİN TAMAMEN İNSAN YAPIMI BİR HASTALIK OLDUĞU ONAYLANDI

İnanması zor olabilir ancak son yapılan çalışmalar kanserin %100 insan yapımı bir hastalık olduğunu ve kirlilik ve beslenme alışkanlıkları gibi günlük yaşam olgularından kaynaklanabileceğini ortaya koymaktadır.


İngiltere’deki Manchester Üniversitesi KNH Biyomedikal Mısır Araştırmaları Merkezi Araştırmacıları bu fikre, Antik Mısır ve Yunan kalıntılarını ve literatürü inceledikten ve özellikle Mısırdaki bir mumyada kanserin ilk tanısını içeren bir çalışmayı gördükten sonra varmışlardır.


Nature Reviews Cancer dergisinde yayınlanan bir çalışma yüzlerce Mısır mumyası inceleyen araştırmacıların yalnızca tek bir kanser vakasıyla karşılaştıklarına dikkat çekmiştir. Buna ek olarak o dönem literatüründe kansere atıfta bulunan çalışma oldukça azdır bu da o dönem boyunca kanser vakalarının çok nadir görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bununla birlikte sanayi devriminden sonra kanser oranlarında bir patlama yaşanmıştır. Kanserin çocuklar arasında da görülmesi vakaların çoğalmasının sadece uzun yaşamla ilglii olmadığını göstermektedir.


Yaşam Bilimleri Fakültesi'nden Prof. Rosalie David "Sanayileşmiş toplumlarda kanser, ölüm nedeni olarak kardiyovasküler hastalıkan sonra ikinci sıradadır. Ancak antik çağda, kansere yakalanma ihtimali son derece nadirdi. Doğal ortamda kansere neden olabilecek hiçbir şey yok. Demek ki kanser kirlilikten ve beslenme ve yaşam biçimimizdeki değişikliklerden dolayı ortaya çıkan insan yapımı bir hastalık olmalıdır. Araştırmamızdaki en önemli şey bu hastalığa tarihi bir bakış açısı sunmasıdır. Toplumlardaki kanser oranları hakkında çok net ifadeler üretebiliriz çünkü tam bir genel bakışa sahibiz. Yüz değil bin yıllara baktık ve kitlesel verilere sahip olduk." dedi.


MODERN ENDÜSTRİYELLEŞME


KNH Merkezi'nde misafir araştırmacı olarak bulunan Philadelphia yakınlarındaki Villanova Üniversitesi Profesörlerinden Prof. Michael Zimmerman bir Mısır mumyasında kanserin ilk histolojik tanısını içeren bir araştırma yapmıştır. Ptolemaik dönemde (MS 200-400) yılları arasında Dakhleh Oasis’te yaşamış kimliği belirlenemeyen, sıradan bir insan mumyasında rektal kanseri teşhis etmeyi başarmıştır. Zimmerman “ Cerrahi müdahale yapılamayan antik toplumlarda, kanser bulguları tüm vakalarda aynı kalır. Mumyalarda habis bulguların yokluğu antik çağda nadir olduğu şeklinde yorumlanmalıdır. Kansere neden olan faktörler modern sanayileşmeden etkilenen toplumlarla sınırlıdır.” demiştir.


Araştırma ekibi, antik Mısır'la ilgili literatür dokümantasyonu ve kanıtların yanısıra mumyalanmış kalıntıları da incelemiş, ancak antik Yunanistan'da sadece edebi kanıtları incelemiştir çünkü Yunanistan’da bu dönemden kalma insan kalıntıları bilinmemektedir. Ekip, aynı zamanda, dinozorların yaşına kadar uzanan dönemdeki hayvan ve insan kalıntılarının tıbbi çalışmalarına da bakmıştır.


 KISA YAŞAM SÜRESİ BİR FAKTÖR DEĞİLDİR


Genel olarak erken insan ve hayvan fosillerinde ve insan olmayan primatlarda kanser çok nadir görülür. Hayvan fosillerinde sadece birkaç düzine örnek vardır ancak bunlar çoğunlukla tartışmalıdır. Bununla birlikte bir Edmontosaurus fosili içerisinde birincil köken bilinmeyen metastatik bir kanser keşfi olmuştur. Ayrı bir çalışmada ise fosil kalıntıları üzerinde birkaç muhtemel neoplazm listelenmiştir. (Neoplazm; Vücudun bir kısmında, özellikle de kanserin bir özelliği olan dokunun yeni ve anormal büyümesi)


Bazı bilim adamları ve tıbbi araştırmacılar antik çağda nadir bulunan kanser insidansının o dönem insanların büyük oranda kısa ömürlü olması nedeniyle olduğunu öne sürmüşlerdir. Bu istatistiksel yapı doğru olsa da Antik Mısır’daki insanlarda öncelikle gençleri etkileyen başka durumlar da gelişmemiştir.


Antik çağlarda kanserli tümörlerin olmaması ile ilgili bir başka açıklama, tümörlerin iyi korunmamış olmasıdır ancak Zimmerman mumyalamanın habislik özelliklerini gerçekten koruduğunu ve dolayısıyla tümörlerin normal dokulardan daha iyi korunmuş olduğunu belirten bazı deneysel çalışmalar yapmıştır.


Yine de, dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce mumyanın incelenmesine rağmen, kanseri mikroskopik olarak doğrulayan yalnızca iki yayın vardır. Kahire Müzesi'nden gelen mumyalardaki radyolojik muayene de kanser bulguları göstermemiştir.


KAYNAKLAR:


Manchester.ac.uk


NaturalBlaze.com


Science.NaturalNews.com


Orjinal Link:


http://www.naturalnews.com/053890_causes_of_cancer_man-made_disease_ancient_Greece.html

Haber tarihi: 08 / 02 / 2017
Haber Okunma: 3396
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: kanser beslenme yaşam stili PNİ psikonöroimmunoloji Psikonöroimmunolog
Önceki: ANTİBİYOTİKLERİN BAĞIRSAK MİKROBİYOMU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
Sonraki: İNSÜLİN DİRENCİ, PREDİYABET, DİYABET
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal