Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 262148
Aktif: 2
Bugün: 32
Dün: 71

MASKESİ DÜŞEN ALTI BÜYÜK KOLESTEROL EFSANESİ

Efsane 1: Kolesterol sizi öldürür.


Bu doğru değildir. Kolesterol bizim dostumuzdur, düşmanımız değildir. Sağlıklı yaşamak için, özellikle kadın sağlığı için kolesteol korkulan bir şey olmamalıdır. Kolesterol, karaciğer tarafından doğal olarak üretilen bir üründür. Normal hücre işlevi için önemli bir maddedir. Östrojen, progesteron ve testesteron gibi önemli hormonlar için ana moleküldür. Ayrıca bağışıklık sistemi ve beyin için kritik öneme sahiptir. Örneğin günlük hayatınızda hiç kolesterol tüketmeseniz bile vücudunuzda kolesterol bulunmaya devam edecektir. Kolesterol seviyelerine bakıldığı zaman beslenmeyle alınan kolesterol daha az etkilidir.


Efsane 2: Yüksek kolesterol koroner kalp hastalığına neden olur.


Beslenmeyle birlikte alınan kolesterol ve koroner kalp hastalığı arasında kanıtlanmış bir ilişki yoktur. Bu iddiayı kanıtlamak için bir takım çalışmalar yapıldıysa da kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.


Bu konuyla ilgili yapılan en etkili çalışma Dr. Ancel Keys tarafından 1953 yılında yapılan Yedi Ülke Çalışmasıdır. Ancak bu çalışma kendi içinde oldukça şüpheli bir modele sahiptir. Dr. Keys 22 ülkeden veriler toplamış ancak kendi ideolojisiyle uyuşmayan ülkelerin verilerini saymayarak sadece kendi görüşlerini destekleyen 7 ülkenin verilerini göz önünde bulundurmuştur. Bütün bu kolesterol teorisinin dayandığı çalışma işte budur. Buna inanabiliyor musunuz?


Dr. Joseph Mercola “Eğer 22 ülke analiz edilseydi arada bir ilişki bulunamayacaktı” diyerek arada bir ilişki bulunmadığını doğrulamaktadır.


Bu çalışma sonucunda herkese tereyağı, kırmızı et, hayvansal yağlar, yumurta ve sür ürünlerini kesmesi söylendi. Malesef bu yanlış yaklaşım dünyanın bir çok yerinde hala uygulanmaya devam etmektedir.


Efsane 3: Doymuş yağlar tehlikelidir.


İki büyük çalışma, doymuş yağlar ve kalp hastalığı arasında bir ilişkinin olmadığını yakın zamanda kanıtlamıştır.Vücut için asıl problem olan şey yağların vücuda nereden geldiğidir. Normal bir beslenme düzeni için işlenmemiş yağlar iyidir. Vücudun gelişmesi için gereklidir, hatta kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olurlar. İşlenmiş gıdalardaki yapay ve kimyasal kaynaklı yağlardan her zaman uzak durulmalıdır.


Sağlıklı yağ kaynakları; fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler, vahşi balıklar, kırmızı et, tohumlar (keten tohumu ve chia gibi) avokado, organik serbest gezen yavuk yumurtası, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağıdır.


Efsane 4: Kolesterolünüz ne kadar yüksekse hayatınız o kadar kısalır.


Kolesterol için en büyük soruşturma niteliğinde olan çalışma Framington Çalışması olarak bilinir ve buna göre gerçekten uzn yaşamış kişiler yüksek kolesterol seviyelerine sahiptiler. Ayrıca kolesterol vücudumuzun doğal antibiyotiğidir. Geçmişteki bir çok salgın hastalıktan sadece kolesterolü yüksek olanlar kurtulabilmişlerdir.


Efsane 5: Yüksek kolesterol kalp krizinin bir işaretidir.


İstatistikler aslında kardiyovasküler hastalık nedeniyle hastaneye başvuran kişilerin %50’sinden fazlasının kolesterol seviyesinin normal olduğunu göstermektedir. Yüksek kolesterollü kişilerin ise kalplerinin sağlıklı olduğu görülmüştür.


Efsane 6: Statin grubu ilaçlar ile kolesterolü düşürmek insan ömrünü uzatacaktır.


(Statin grubu ilaçlar kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılan ilaç grubudur.) Araştırmalar statin kullanan ve kullanmayan hastaların ölüm oranlarında bir değişiklik olmadığını göstermektedir. Aslında statin ilaçları hafıza kaybı, libido kaybı, kas ağrısı ve yorgunluk gibi önemli yan etkilere sebep olabilmektedir.


Aslında kalp hastalığında stresin, işlenmiş gıda tüketiminin ve özellikle rafine şeker tüketiminin daha muhtemel olduğu düşünülmektedir. Vücutta stress olduğunda C vitamini yıkıldığından kortizolde ani bir artış olur. Uzun dönemde C vitamini eksikliği olduğunda arterlerin duvarlarında incelmeler oluşur, vücudun doğal zekası hazırdaki kolesterolü zayıf arter duvarlarını yamamak için kullanır.


Bu durum vücudun arteriyal duvar hasarını korumaya çalışmasıdır. Bu sürece tıpta aterosklerotik plaklar veya kalp hastalığı denilmekte ve kolesterolü azaltmak ve sorunu düzeltmek için statinler reçete edilmektedir. Oysa altta yatan gerçek neden stres ve C vitamini eksikliği nadiren farkedilir.


Kaynak:


http://www.foodmatters.tv/articles-1/the-6-greatest-cholesterol-myths-debunked

Haber tarihi: 17 / 09 / 2014
Haber Okunma: 3962
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: kolesterol statin kolesterol efsanesi
Önceki: BEL AĞRISI HER ZAMAN BEL KAYNAKLI MI?
Sonraki: NEDEN HASTALANIRIZ?
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal