Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 249945
Aktif: 2
Bugün: 48
Dün: 158

BEYİN FELÇLİ (CEREBRAL PALSY) ÇOCUKLARDA KRONİK KABIZLIK VE OSTEOPATİ

Bu pilot çalışma kronik kabızlığı olan cerebral palsy'li çocuklarda osteopatik tedavinin etkinliğini araştırmak üzere tasarlanmıştır.

Çalışma bir gastroenterolog tarafından kronik kabızlık tanısı konmuş 13 cerebral palsy'li çocuğu kapsıyordu. Denekler iki gruba ayrıldı. 1. grup osteopatik yöntemlerle tedavi edildi, 2. gruba hem medikal tedavi hem de 1. grup ile tam olarak aynı osteopatik tedaviler uygulandı. Osteopatik yöntem olarak fasyal gevşetme, iliopsoas kas gevşetme, sfinkter gevşetme ve bağırsak mobilizasyonları uygulandı.

Maluliyetin, fonksiyonel bağımsızlığın ve kas tonusunun ölçümü için Kaba motor fonksiyon sınıflama, çocuklar için fonksiyonel bağımsızlık ölçeği, ve modifiye Ashword skalası kullanılmıştır. Ek olarak kabızlığın ciddiyetini belirlemek için Kabızlık Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Tedavi memnuniyetini ölçmek için 3. ve 6. ayda Görsel Analog Skala kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocukların çoğu kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre IV ve V olarak sınıflandırılmıştır.

Sonuç olarak; tedavi memnuniyetleri her iki grupta da hemen hemen aynıdır. (P> .05). Kabızlık Değerlendirme Ölçeği puanları her iki grupta anlamlı olarak azalmıştır. (P <.05). Tedavi öncesi değerlendirme (ilk değerlendirme) ve tedavi sonrası (3 ve 6 aydaki takipler) değerlendirme sonuçları gruplar arasında farklı değildi (P> .05). Bununla birlikte, her iki grupta da bazal değerlendirmelere kıyasla anlamlı iyileşmeler görülmüştür (P <.05).

Tek başına uygulanan osteopatik yöntemler, her iki tedavi grubu için de tıbbi bakıma ek olarak uygulanan osteopatik yöntemler kadar etkili idi. Bu çalışmanın sonuçları, osteopatik yöntemlerin kabızlıkta alternatif bir tedavi olarak yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla ilgili ileri çalışmalar yapılmalıdır.


Serebral Palsili Çocuklarda Osteopatik Tedavinin Kabızlık Üzerine Etkileri: Bir Pilot Çalışma. Şu adresten temin edilebilir. 

 
 

Haber tarihi: 11 / 10 / 2017
Haber Okunma: 3435
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: osteopati kabızlık CP cerebral palsy
Önceki: ANNE-BEBEK
Sonraki: FITIK NASIL İYİLEŞİR
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal